Ƶ

Skip to main content

King’s Celebrates 75th Commencement with more than 430 Degrees Awarded to the Class of 2024

Wilkes-Barre, Pa.—Graduates of the King’s College Class of 2024 received their bachelor’s and master’s degrees before a crowd of more than 3,000 family, friends, and faculty during the 75th annual Commencement at the Mohegan Sun Arena at Casey Plaza. 

Kearney receiving honorary degree from Fr. Looney
Kearney receiving honorary degree from Fr. Looney

King’s alumnus Ed Kearney ’74, founder and chairman of Kearney & Company P.C.—one of the largest certified public accounting firms in the United States—delivered the commencement address.

“Since my wife and I are both natives of this area, we have a real appreciation of the strong character of this community, and the tough personality it creates,” said Kearney. “That’s not just words. Our company has hired about 70 King’s graduates because of all they had to offer.” 

“Remember, the harder you work, the luckier you get,” Kearney continued. “The one thing in life you can control 100 percent is your effort. To get what you don’t have, you often have to do things that are out of your comfort zone. Invest in yourself. Never stop learning.” 

In 2020, the Kearney family committed $1 million to fund two annual full-tuition scholarships for accounting majors at King’s College. The College’s accounting program has since been renamed the Kearney & Company Department of Accounting. 

Class of 2024 president, Ryan Bisgard, of Denver, Colo., also delivered remarks. A member of the ice hockey program, Bisgard graduated with a degree in business administration. She is also vice president of Model U.N., an Honors Program advisory committee representative, and a member of the Pre-Law Society. She plans to attend law school and pursue a career in sports law. 

Ryan Bisgard Speech
Ryan Bisgard

 “Whatever journey you embark on, whether it is starting a new job, furthering your education, or just figuring things out, do it with passion and determination,” said Bisgard. “Good things might not always come to those who wait but they will come to those who deserve it and honor its timing.” 

The event concluded with remarks from Rev. Thomas P. Looney, C.S.C., Ph.D., president of King’s College. 

“Your diploma is testimony that you have been educated at an institution that promotes moral values, service to others, and the common good of humankind,” said Father Looney. “And that is no small thing for the world needs leaders and citizens with a moral compass, who are committed to serving others, and who promote justice that leads to peace for all. The world needs you.” 

During today’s event, Kearney received an honorary Doctor of Humanities degree along with Sister Mary Persico, president of Marywood University, and Thomas P. Leary, president of Luzerne County Community College (LCCC). 

Student AudiencePersico has been a leader and activist in multiple academic, non-profit, and community organizations, including Trinity Health and the African Sisters Education Collaborative. She served as president of Marywood University for eight years where she launched new academic programs, diversity initiatives, and a $27 million fundraising program to support scholarships and campus improvements. 

Leary is retiring after 50 years of service at LCCC, including 17 years as the institution’s longest-serving president. His tenure includes new LCCC centers throughout Northeastern Pennsylvania, a 71 percent increase in student scholarship funding, and the Restart Program, which offers former students a second chance to complete their degree while having their previous LCCC debt waived. 

Additional remarks and prayers were offered by Thomas R. Smith ’77, chair of the board of King’s College and The Most Reverend Joseph C. Bambera, D.D., J.C.L., Bishop of the Diocese of Scranton. Joseph Evan, Ph.D., ’95, provost and vice president for academic affairs, conferred the degrees. 

Listed below are the degrees conferred and the individuals eligible to graduate at the time of this release.

Student Procession

Degrees Awarded

MASTER OF EDUCATION: CURRICULUM AND INSTRUCTION  

Morgan F. Bailleau, Jessup, PA; Mary Pat Blaskiewicz, Pittston, PA; Meghan R. Campbell, Forty Fort, PA; Kelly Smith Espinoza, Norristown, PA; Mary Griffenburg, Elkins Park, PA; Laura Lynn Jecker, Mechanicsburg, PA; Elizabeth Marin Koch, Swoyersville, PA; Sarah Beth Kolodziej, Wilkes-Barre, PA; Jacob Walter Kozak, Pittston, PA; Isabelle Anne McColl Lebrun, Plattsburgh, NY; Alyssa Elizabeth Macher, Floral Park, NY; Kelsey Harriet Schneider, Annville, PA; Salvador M. Solis, Scranton, PA. 

MASTER OF EDUCATION: READING

Kathleen Dotzel, Sugarloaf, PA; Matthew E. Judge, Eynon, PA; Sandra A. Mauk, Philadelphia, PA; Tricia N. Mosner, Lititz, PA; Mallory Ann Myers, Harveys Lake, PA.  

MASTER OF EDUCATION: READING—MULTISENSORY STRUCTURED LANGUAGE EDUCATION

Misty Renee Cotton Durante, Highlands Ranch, CO; Anna Weaver Hall, Arden, NC; Clare Louise Maeda, Aurora, CO; Elise Suzanne Pratt, Tooele, UT. 

MASTER OF EDUCATION: SPECIAL EDUCATION

Jennifer Gufreda, Bernalillo, NM. 

MASTER OF EDUCATION: SPECIAL EDUCATION—MULTISENSORY STRUCTURED LANGUAGE EDUCATION  

Barbara E. Bratton, Bolling AFB, DC; Jennifer A. Collins, Herndon, VA; Kelly Lynn Fowler, Jonesboro, AR; Terri Niles, Yukon, OK; Martina Wright Richards, Salt Lake City, UT; Cy Anson Simonsgaard, Milwaukee, WI. 

MASTER OF SCIENCE: ATHLETIC TRAINING  

Olivia Paige Morea, New Windsor, NY, Recipient of the Distinguished Achievement Award in Athletic Training; Caitlin Marie Peacock, Hainesport, NJ; Cailin Wilson, Sandy Hook, CT. 

MASTER OF SCIENCE: HEALTH CARE ADMINISTRATION  

Vineet Agrawal, MD, Elmira, NY; Kaylin Ahearn, Avoca, PA; Chassity L. Bradford, Wyandotte, MI; Marie Adele Carter-Darling, Cortland, NY; Shawn J. Clark, Ivyland, PA; Mariah Lynne Curtis, Pittston, PA; Tiffany S.M. Elston, Blakeslee, PA; Alican Erol, Istanbul, Turkey; Maisa Hussein, Shavertown, PA; Andrew Inman, Old Forge, PA; Ashley Elizabeth Inman, Old Forge, PA; Sara Margaret Lucas, Cheswick, PA; Seth Christopher Macy, Lanoka Harbor, NJ; Justin A. McMillan, Unadilla, NY; Kyla A. Pedley, Throop, PA; Jessica Marie Savino, Bath, PA; Saurabh Sharma, MD, FACC, Horseheads, NY; Jasmine L. Shepherd, Charlotte, NC; Alexandria Elizabeth Smolenak, Mountain Top, PA; Michelle Tlatenchi, Wilkes-Barre, PA; Claudia Renee Trionfo, Towaco, NJ; Crystal Yuventi, Fredricksburg, VA. 

MASTER OF SCIENCE: NUTRITION

Hailee L. DuMont, Bear Creek Township, PA.

MASTER OF SCIENCE: NUTRITION AND DIETETICS

Antonia Marie Galasso Nolter, Sneads Ferry, NC. 

BACHELOR OF ARTS: COMMUNICATIONS

Katie Daubert, Hanover Township, PA, cum laude; Henry James Joseph Daverso, Lumberton, NJ; Anarose Keren Davidson, Mountain Top, PA, cum laude, Recipient of the Father Murgas Memorial Award for Communications; Matthew Davies, Rockaway Park, NY; Brandon Matthew Loner, Williamsport, PA; Evan Thomas Materna, Hanover Township, PA; Jayan Azier Mckenzie, Long Branch, NJ; Kenneth Matthew Primus, Monroe, NY.  

BACHELOR OF ARTS: CRIMINAL JUSTICE

Kyle Altman, Westfield, NJ; Giovanni L. Amato, Whitehall, PA; Brendan A. Avery, Queens Village, NY; Periklis Basimakopoulos, Shelton, CT; Christian Michael Caburis, New Providnce, NJ; Joseph Carchio, Brick, NJ; Tyler Carey, Forty Fort, PA; Joseph T. Cartwright, Middletown, DE; Nicholas Joseph Ciszak, Kunkletown, PA; Grace C. Conover, Gilbertsville, PA; Mary Catherine Davies, Wilkes-Barre, PA; Michael Davies, Rockaway Park, NY; Nicholas E. Devita, Wilkes-Barre, PA, magna cum laude; Brenton Thomas Forry, York, PA; Jacob Nathan Forst, East Windsor, NJ, Recipient of the All College Award; Amanda Paige Gargone, Phillipsburg, NJ, cum laude; Suzanna Rose Grohowski, Wilkes-Barre, PA; Adam John Kelly, West Pittston, PA; Sarah Lapham, Easton, PA; Tori L. Lavelle, Miners Mill, PA; Connor Douglas Malin, Nanuet, NY; Joseph Mcgovern, Bellmore, NY; Irwin Mendoza, Emmaus, PA; Madison Mullen, Avoca, PA; Anthony Silvio Prato, Brick, NJ; Derrick Rotger, Vernon, NJ; Justus Tyvonne Simpson, Kingston, PA; Ashley N. Thalassinos, Matamoras, PA, magna cum laude; Anthony Jude Ursini, Waterbury, CT. 

BACHELOR OF ARTS: ECONOMICS

Seth Legend Higgins, Sweet Valley, PA, cum laude, Recipient of the Josephine T. Moran Foreign Language Award. 

BACHELOR OF ARTS: EDUCATION—MATH 4-8

Conlan Timothy Gilmor, Orefield, PA.  

BACHELOR OF ARTS: EDUCATION—PK-4

Toni Elizabeth Amato, Kingston, PA, magna cum laude; Gabrielle Aurora Booth, Mountain Top, PA, magna cum laude; Francesca Anne Brunetti, Flemington, NJ, Recipient of the Danielle Ruiz-Murphy Award for an Exceptional Student; Sarah Lynn Colonna, Forty Fort, PA, summa cum laude; Julia Evans, Shavertown, PA, magna cum laude; Claire Elizabeth Haney, Port Murray, NJ; Christina Caitlyn Heppding, Duryea, PA; Lauren Elizabeth Parente, West Wyoming, PA, magna cum laude; Ethan Walter Thomas, Dallas, PA; Chloe Weaver, Dallas, PA, magna cum laude; Avery Isabelle Zdancewicz, Swoyersville, PA, magna cum laude. 

BACHELOR OF ARTS: SPECIAL EDUCATION—PK-12

Joseph M. Evanosky, Scranton, PA; Adin M. Hoderewski, Coplay, PA, magna cum laude; Jeffrey Daniel Katchmore, Carbondale, PA; Audrey Lynne Martin, Doylestown, PA, summa cum laude. 

BACHELOR OF ARTS: ENGLISH LITERATURE 

Keila Abigail Escalante De la rosa, Wilkes-Barre, PA; Joseph Michael Gacek, West Pittston, PA, cum laude, Recipient of the Vincent D. Garvey, Jr., Memorial Award for English; Lauren Elizabeth Masulis, Pittston, PA. 

BACHELOR OF ARTS: ENGLISH: SECONDARY EDUCATION 

Katherine Margaret Middleton, Hanover Township, PA.

BACHELOR OF ARTS: ENVIRONMENTAL AND SUSTAINABILITY STUDIES

Ashley E. Kellmyer, Bridgeton, NJ, magna cum laude; Nathan Roberet Ridgley, Pittston, PA; Justin A. Timonte, Shavertown, PA. 

BACHELOR OF ARTS: GENERAL STUDIES

Andrew James Dreher, Staten Island, NY; Brian Anthony McNulty, Plains, PA, Recipient of the 2024 Outstanding Adult Learner Award; James E. Stercz, Mertztown, PA. 

BACHELOR OF ARTS: HISTORY

Nicholas Walter Dalfonso, Mantua, NJ; Jessica Gittens, Mountain Top, PA, magna cum laude, Recipient of the Donald W. Farmer Memorial Award for History; Joseph Paul Lennon, Dickson City, PA, summa cum laude, Recipient of the Award of the Bishop Hafey Assembly Fourth Degree Knights of Columbus for History; Matthew Charles Still Jr., Mount Laurel, NJ. 

BACHELOR OF ARTS: HISTORY—SECONDARY EDUCATION

Liam Michael Carroll, Easton, PA; Sean Lavine, Nesquehoning, PA; Jordan J. Stefanski, Hanover Township, PA. 

BACHELOR OF ARTS: PHILOSOPHY 

Jacob Thomas Fertal, Lititz, PA, magna cum laude; Benjamin David Jones, Nicholson, PA, Recipient of the Brandon J. Case Memorial Award; Joseph Sudano, Milford, PA, summa cum laude, Recipient of the Christ the King Award for Theology, Recipient of the Highest Academic Achievement Presented to an Adult Student in Continuing Higher Education, Recipient of the W.A. Kilburn Memorial Award for Philosophy. 

BACHELOR OF ARTS: POLITICAL SCIENCE

Shaun P. Barlow, Jeffersonville, NY; Steven K. Horst, Dallas, PA, Recipient of the John P. Moses Award for Public Law; Marissa Elizabeth Jason, Wilkes-Barre, PA, summa cum laude, Recipient of the Honorable Frank L. Pinola Award for the Pursuit of Law, Recipient of the John F. Kennedy Award for Political Science, Recipient of the Robert A. Lodge Memorial Award for Graduate Study; Samantha Marie Kulman, Thomaston, CT, summa cum laude, Recipient of the Temple B’nai B’rith Award for Public Administration; Riley Pastor, Albrightsville, PA; Noah James Radici, Falls, PA; Aidan H. Temple, Kingston, PA. 

BACHELOR OF ARTS: PSYCHOLOGY

Olivia Kathryn Benner, Downingtown, PA; Wynter Nishea Henderson, Great Neck, NY; Malkam R. Lawrence, Millersville, PA; Alyse Alayna McKennetts, Wapwallopen, PA, magna cum laude; Patrick M. Sgarlat, Wilkes-Barre, PA; Julia Deborah Sweeney, Larksville, PA; Joshua Wesolowski, Edwardsville, PA. 

BACHELOR OF ARTS: SOCIOLOGY

Julia Ramsey Freund, Easton, PA; Shamil Moran, Valdosta, GA. 

BACHELOR OF SCIENCE: BIOLOGY

Lieth Abdulrahman, Hazleton, PA, Recipient of the St. André Bessette Award for Service in the Spirit of the Congregation of Holy Cross; Madisyn Antal, Pittston, PA; Anna Maria Bellucci, Pittston, PA, cum laude; Morgan Lynn Bryant, Windsor, NY, cum laude; Kimberly Jane Houck, Whitehall, PA; Erica Jones, Shavertown, PA; Hannah M. Lisowski, Old Forge, PA, Recipient of the Dorothy Day Volunteer Award in Recognition of Four Years of Service, Recipient of the Theta Alpha Kappa Undergraduate Achievement Award; Hayley Elizabeth MacKay, Deptford, NJ; Elizabeth Mendoza, Wilkes-Barre, PA; Olivia Ann Molnar, Forty Fort, PA, cum laude; Ashley G. Wardlaw, Hewitt, NJ. 

BACHELOR OF SCIENCE: BIOLOGY—SECONDARY EDUCATION 

Robert Walter Gulich, Kingston, PA, summa cum laude, Recipient of the Regina Award for Biology; Allessandra Reagan Rimkie, New Hartford, CT. 

BACHELOR OF SCIENCE: CHEMISTRY

Sydney Kate Bachman, Williamsport, PA, Recipient of the Reverend James J. Sheehan Memorial Award in Chemistry; Brian W. Bauer, Summit Hill, PA; Shannon Kelly Corcoran, Ashley, PA, Recipient of the Philadelphia Chapter, American Institute of Chemists Award; Meaghan Kathleen Devine, Tinton Falls, NJ, magna cum laude, Recipient of the Susquehanna Valley Section, American Chemical Society Award. 

BACHELOR OF SCIENCE: COMPUTER AND INFORMATION SYSTEMS

Christian Reed Barnak, Wilkes-Barre, PA; William A. Blagmon, II, Coatesville, PA; Geno J. Casceillo, Oxford, CT; William A. Eppley Jr, Larsville, PA; Caleb Brian Francis Graham, Exeter, PA; Lee Phillip Lysiak, Mountain Top, PA; Abdulrahman M. Mando, Kingston, PA; Alexander J. Powell, Swoyersville, PA; Torin James Smith, Montgomery, NY, Recipient of the Award for Computers and Information Systems. 

BACHELOR OF SCIENCE: COMPUTER SCIENCE

Steven John Dean, Wilkes-Barre, PA, Recipient of the Computer Science Program Award for Computer Architecture Design; Richard George Deary IV, Towaco, NJ; Matthew Dinh, Wilkes-Barre, PA, cum laude, Recipient of the Lee Sweinberg Jr. Memorial Award for Computer Science; Michael John Mayfield, Point Pleasant Boro, NJ; William J. Reilley, Mountain Top, PA; Peter Edward Shay, Nanticoke, PA. 

BACHELOR OF SCIENCE: COMPUTER SCIENCE: BUSINESS

Michael Anthony Murray, Forty Fort, PA, magna cum laude. 

BACHELOR OF SCIENCE: ENGINEERING—CIVIL

Shaylan Nicole Cobb, Spring City, PA, cum laude; Joseph John Giannella, Wilmington, DE, magna cum laude; Dakota James Hiester, Lehighton, PA; Matthew Robert Mancini, Endwell, NY; Jonathan Thomas Nowak, Mayfield, PA, summa cum laude; Dallas Dean Solomon, Freeland, PA. 

BACHELOR OF SCIENCE: ENGINEERING—MECHANICAL

Jackson Campbell, Newtown Square, PA; Christian Thomas Chavey, Mechanicsburg, PA; Joshua James Edwards, Mountain Top, PA, magna cum laude; Scott Franceschini, Point Pleasant Borough, NJ; Daniel Garcia Jr., Bensalem, PA; Joseph Millus, Flanders, NJ; James Michael Petuch Jr., Newton, NJ, magna cum laude. 

BACHELOR OF SCIENCE: ENVIRONMENTAL AND ECOLOGICAL SCIENCES

Dianna Lynn Duncan, Canandaigua, NY, magna cum laude. 

BACHELOR OF SCIENCE: EXERCISE SCIENCE—ATHLETIC TRAINING

Cameron Micheal Leslie, Cape May, NJ; Celeste R. Portigiani, Centereach, NY; Andrew Steven Pursel, Lancaster, PA; Joseph Francis Slish, Olyphant, PA, cum laude; Emily Elizabeth Tolerico, Peckville, PA, cum laude. 

BACHELOR OF SCIENCE: EXERCISE SCIENCE—CHIROPRACTIC 

Evan M. Green, Edwardsville, IL, Participant in the 3+4 Doctor of Chiropractic Program at Logan University. 

BACHELOR OF SCIENCE: EXERCISE SCIENCE—EXERCISE PHYSIOLOGY 

Michael Anthony Bizzoco, Hillsborough, NJ, magna cum laude; Brenna Michelle Costello, Florida, NY, cum laude; Caileigh Elizabeth Costello, Florida, NY, cum laude; Jacqueline Frances Costello, Florida, NY, summa cum laude; Morgan Kathryn Dill, Macungie, PA; Brandi Elizabeth Mcintosh, Lakeside, CT; Andrew Sabo, Palmerton, PA. 

BACHELOR OF SCIENCE: EXERCISE SCIENCE—OCCUPATIONAL THERAPY 

Shelby G. Davis, Scranton, PA; Gunhvir Singh, Carteret, NJ. 

BACHELOR OF SCIENCE: EXERCISE SCIENCE—STRENGTH AND CONDITIONING 

Christopher Xavier Carter, East Orange, NJ; Noah Cussatt, Swoyersville, PA; Justin H. Decoteau, Brooklyn, NY; Raelena Michelle Hughes, Drums, PA; Max Albert Kamper, Towaco, NJ; Tessa Regina Romani, Harding, PA, summa cum laude; Javon St John, Queens, NY; Abigail R. Tomczak, Sybertsville, PA. 

BACHELOR OF SCIENCE: GENERAL SCIENCE

Gianna C. Cabrera, Rochelle Park, NJ; Madison Kylie Dalton, Pottsville, PA, cum laude; Dillan Helmbold, Hanover Township, PA; Charlotte Olivia McClanahan, Pine Island, NY. 

BACHELOR OF SCIENCE: MEDICAL STUDIES—LIFE SCIENCE

Alvin Chacko Abraham, Hainesville, IL, magna cum laude; Sophia Plate, Forest Hill, MD; David Allan Rinehimer, Shavertown, PA; Gabriella Victoria Viana, Leesburg, VA. 

BACHELOR OF SCIENCE: MEDICAL STUDIES

Abby Achenbach, Atglen, PA, magna cum laude; Samantha Elizabeth Ahearn, Hauppauge, NY, magna cum laude; Yanerif Alvarez Capillo, Wheatley Heights, NY, cum laude; Nooran Atilla Amin, Branchburg, NJ, magna cum laude; Rachel Marie Bath, Bear Creek Township, PA, cum laude; Brenna Katherine Buckstein, Farmingville, NY, cum laude; Peyton Elise Burns, Chambersburg, PA, summa cum laude; Rachael Ann Caccese, Weatherly, PA, magna cum laude; Sidney Joy Conner, Shillington, PA, magna cum laude; Claire Pauline Converse, New Berlin, NY, magna cum laude; Kaitlyn Mackenzie Dahl, Sinclairville, NY, cum laude; Laura Josephine D'Amato, Barnesville, PA, cum laude; Gavin R. Davis, Shickshinny, PA, cum laude; Alexa Grace Di Giovanni, Jackson, NJ, summa cum laude; Braelan Grainne Drollas, Caldwell, NJ, cum laude; Scott Ebner, Pittsgrove, NJ, summa cum laude; Haley Dana Ford, Jacksonville, FL, cum laude; Jake Freedman, Manalapan, NJ, magna cum laude; Caitlin Marie Garlick, Quakertown, PA, cum laude; Alana Marie Genovese, Staten Island, NY, cum laude; Molly Rose Gillette, Schnecksville, PA, cum laude; Ellen Marjorie Glatz, Exeter, PA, magna cum laude; Gina Maria Gratti, Elysburg, PA, magna cum laude; John Christopher Grebeck, Bridgewater, NJ, cum laude; Sarah Elizabeth Yang Healy, Bethlehem, PA, magna cum laude; Madison Olivia Hinde, Myrtle Beach, SC; Travis Aaron Jayne, Towanda, PA, magna cum laude; Theresa Kenny, Rockville Centre, NY, cum laude; Kiersten Marie Krouse, Wayne, PA, summa cum laude; Taylor Nicole Kufro, Frackville, PA; Abigail Marie Maffei, Athens, PA, magna cum laude; Grace Kelly Mcnamara, Staten Island, NY, cum laude; Darren Jose Mena, Hazleton, PA, summa cum laude; Paula Hayan Moon, Bel Air, MD, magna cum laude; Austin Ryan Morris, Eastampton, NJ, cum laude; Paige Marie Motovidlak, Harveys Lake, PA, cum laude; Jamie Erica R. Navarro, Jackson, NJ, cum laude; Isabella Faith O'Donnell, Macungie, PA; Madeline Grace Panchari, Auburn, PA; Madelyn Elizabeth Reuter, New Egypt, NJ, magna cum laude; Orlando X. Rivera, Jr., Ridgewood, NY, cum laude; Sebastian Luis Rosario, Northampton, PA; Audrey Rubner, Clarks Green, PA, cum laude; Caroline Nicole Savettiere, Massapequa, NY, magna cum laude; Caroline Mary Schneider, Massapequa, NY, cum laude; Nicole Marie Silinskie, Wyoming, PA, magna cum laude; Caitlin Elizabeth Steele, Hamburg, PA; Savannah Jade Stern, Allentown, PA, magna cum laude; Sara Elizabeth Swingle, Mansfield, PA, magna cum laude; Mounira Mohamad Tahch, West New York, NJ, magna cum laude; Garret Henry Tomasek, Hiram, OH, magna cum laude; Cameron Joseph Valaitis, Nanticoke, PA, magna cum laude; Ariel Mae Vikara, West Wyoming, PA, cum laude; Loryn Nicole Walker, Coatesville, PA, cum laude; Mitchell Alexander Ward, Venice, FL, magna cum laude; Abigail M. Wolfe, Dalmatia, PA, summa cum laude; Nicole Marie Zambetti, Pittston, PA, summa cum laude. 

BACHELOR OF SCIENCE: NEUROSCIENCE

Nellie Elizabeth Amering, Rochester, NY; Samantha K. Dever, Phoenixville, PA; Emma Michelle Moonier Dos Santos, Dow, IL; Landry Elizabeth Neidert, Rochester, NY; Taylor Pajak, Croydon, PA; Haley Jane Price, Wilkes-Barre, PA; Emily Harding Scott, Havertown, PA, cum laude; Jacquelyn Madison Shanley, Jessup, PA, cum laude, Recipient of the Dr. Paul Lawrence and Atty. Marian Buccafurni Best in Science Award (Senior); Madison Rose Suzel, Middle Village, NY; Abigail Nicole Ulrich, Olyphant, PA. 

BACHELOR OF SCIENCE: NURSING

Cortney Elizabeth Dushanko, Mountain Top, PA, cum laude; Nicholas Patrick Konkel, White Bear Lake, MN; Kenneth William Kroez, Franklin Square, NY; Madaijah Mena, Hazleton, PA; Jennifer Mertes, Williamsport, PA, cum laude; Therese Catherine Young, Hanover Township, PA. 

 

BACHELOR OF SCIENCE: NURSING—RN To BSN

Michelle M. Rinehimer, Shavertown, PA, summa cum laude, Sara Joelle Weaver, Wilkes-Barre, PA, magna cum laude 

BACHELOR OF SCIENCE: PHYSICS

Aaron Joseph Deleon, Pottsville, PA, magna cum laude, Recipient of the 2022 Most Outstanding Physics Major Award; Dominic Fulginiti, Plymouth Meeting, PA, cum laude; Matthew R. Kuchak, Gouldsboro, PA; Declan Larson, Perkasie, PA. 

BACHELOR OF SCIENCE: PHYSICS—SECONDARY EDUCATION

Julia Claire Montgomery, Lewistown, PA, magna cum laude, Recipient of the 2023 Most Outstanding Physics Major Award, Recipient of the Dr. Adam Drayer Award for Demonstrated Excellence in the Teacher Education Program. 

BACHELOR OF SCIENCE: PSYCHOLOGY

Dakota Lynn Bobita, Ashley, PA; Jenna Marie Haefele, Dickson City, PA, summa cum laude, Recipient of the Grace Coakley Brooks Award for Excellence in Psychology; John Abraham Karam III, Hunlock Creek, PA, magna cum laude; Sarah A. Michalesko, Drums, PA; Bukun Naomi Modebe, Uniondale, NY; Brennen Cole Schneider, Forest Hill, MD; Skyler J. Sutton, Wilkes-Barre, PA. 

BACHELOR OF SCIENCE BUSINESS ADMINISTRATION: ACCOUNTING  

Wellington Gustavo Ardila Jr, Branchburg, NJ, cum laude; Joshua Baiera, Pittston, PA; Jacob Tyler Black, Duryea, PA; Redmond F.R. Cahill, North Haven, CT; Mackenzie Elizabeth Casey, Plymouth, PA, magna cum laude, Recipient of the Accounting Association Award in Memory of Chris Karmonick; Melvin Miguel Castillo Tejeda, Hazleton, PA, magna cum laude; Lauren Olivia Chapple, Shavertown, PA, summa cum laude; Jordan Joseph Conserette, Peckville, PA; Alyssa Nikohl DeLeon, Pottsville, PA, summa cum laude, Recipient of the John F. Curley, CPA, Award for Accounting Achievement; Gary Michael Druhl, Union Dale, PA, cum laude; Deborah N. Flores, Pittston, PA, magna cum laude; Brandy Lynn Hamilton, Glen Lyon, PA; Mary Elizabeth Kishbaugh, Pittston, PA; Owen Michael Kostelnick, Bear Creek Township, PA, magna cum laude; Alexander Christopher Kubishin, Drums, PA, magna cum laude; Kyle E. McBride, Brick, NJ; Anthony Benjamin Memoli, Boonton, NJ; Helen My Huong Nguyen, Kingston, PA; Luigi G. Romano, Jenkins Township, PA, magna cum laude; Paul Edward Shoemaker, Dallas, PA, summa cum laude; Eric Gregory Siciliano, Matawan, NJ; Kaylee Sterling, Hanover Township, PA; Kayla Marie Supkowski, Mountain Top, PA, summa cum laude, Recipient of the Kearney & Company Department of Accounting Award for Academic Excellence, Recipient of the S. Idris Ley Memorial Award for the Highest Academic Achievement; Julia Agnes Vanco, Fords, NJ; Antoni J. Vasquez, Berwick, PA; Christopher Louis Vollrath, Toms River, NJ; Jonathan Alfred Edward Wiedow, Budd Lake, NJ; Carl Michael Yastremski, Wilkes-Barre, PA, summa cum laude, Recipient of the John T. Stapleton Memorial Award for Accounting. 

BACHELOR OF SCIENCE BUSINESS ADMINISTRATION: MANAGEMENT—BUSINESS ADMINISTRATION

Nicholas Christopher Anderson, Ringwood, NJ; Bryan Anthony Atariguana, Old Forge , PA; Ryan E. Bisgard, Denver, CO; Keira Deloris Butcher, Newark, DE, magna cum laude; Stewart John Caladie, Mountain Top, PA; Gabriella Compres, Shavertown, PA; James William Dillon III, Pittston, PA; Allison Faith DiPrato, Rocky Hill, CT; Ryan D. Domzalski, Easton, PA; Michael Francis Fanelli, Carbondale, PA; Avery Joel Fierman, Kingston, PA, cum laude; Maria Garcia, Old Forge, PA; Jackie Hoover-Darby, Falls, PA, summa cum laude, Recipient of the William G. McGowan School of Business Achievement Award for Management; Thomas A. Intrieri Jr, Cos Cob, CT; Jassiem Kiam Lettsome, Williamstown, NJ; Luke Matthew Lysiak, Mountain Top, PA; Nicholas Michael Martinez, Hawthorne, NY; Rhett A. Padgett, Millrift, PA; Denysh Polanco, Wilkes-Barre, PA; Enzo Poulson, Levittown, PA; Alexander Eugene Rubbico, Wilkes-Barre, PA, cum laude; Dominick Ruccolo, Moorestown, NJ; Kyle Segers, Berlin, NJ; Stephen Joseph Stefanski IV, Nanticoke, PA; Zachary Teran-Wimer, Bethlehem, PA; Andrew Rush Thompson, Lancaster, PA; Alexander William Tyson, Harrisburg, PA; Liam Yair, River Vale, NJ; Chase J. Yochem, Harding, PA. 

BACHELOR OF SCIENCE BUSINESS ADMINISTRATION: MANAGEMENT— 

ENTREPRENEURSHIP

Samuel D. Capwell, Bethlehem, PA, Jack Douglas Olson, Saint Paul, MN. 

BACHELOR OF SCIENCE BUSINESS ADMINISTRATION: MANAGEMENT—FINANCE  

Hassan Ahmed H. Almubarak; Emily Rose Ankiewicz, Mountain Top, PA, summa cum laude; Ryan Patrick Barnes, Gilbertsville, PA; Cody Q. Benner, Cortland, NY; Krisjin Gregory Bilwin, Wilkes-Barre, PA, magna cum laude; Carmine Jerard Castiello, Bronx, NY; Ryan Joseph Gardjulis, Bear Creek Township, PA; Christian Dominic Leszczewski, Gouldsboro, PA; Jacob M. Loch, Scranton, PA; Sarah Anne McCormick, Harding, PA, summa cum laude, Recipient of the William G. McGowan School of Business Achievement Award for Finance; Robert John Oppedisano, Catasauqua, PA; Yeislly Paola Rodriguez, Hazle Township, PA, cum laude; Bryce G. Sisko, Schuylkill Haven, PA, cum laude; Jonah Peter Williams, Marlton, NJ. 

BACHELOR OF SCIENCE BUSINESS ADMINISTRATION: MANAGEMENT—HEALTH CARE

Jillian Brown, White Haven, PA; Joseph Jeffrey Herbert, Carbondale, PA, magna cum laude; Rielly E. Miller, Nanticoke, PA; Aaron Joseph Morda, Wilkes-Barre, PA, magna cum laude. 

BACHELOR OF SCIENCE BUSINESS ADMINISTRATION: MANAGEMENT—HUMAN RESOURCES

Bailey Sarah Borsavage, Dupont, PA; Nicholas Taji Manhertz, Ruskin, FL; Evie Williams, Mountain Top, PA, summa cum laude, Recipient of the William G. McGowan School of Business Achievement Award for Human Resources Management. 

BACHELOR OF SCIENCE BUSINESS ADMINISTRATION: MANAGEMENT— 

INTERNATIONAL BUSINESS

Akeno Ho, Port Jefferson Station, NY; Roben A. Jaoude, Whitehall, PA, cum laude; Jet Li Tang, Scranton, PA, cum laude; Kelly Bernadette Young, Shavertown, PA, summa cum laude, Recipient of the William G. McGowan School of Business Achievement Award for International Business. 

BACHELOR OF SCIENCE BUSINESS ADMINISTRATION: MARKETING

Jonathan Lucas Banzhoff, Mechanicsburg, PA; Wyatt Richard Brozonis, Clifford Township, PA; Buck Ullr Diacont, Harrisburg, PA; Christopher Gidiuli, Brooklyn, NY; Ashlyn Grace Golya, Yatesville, PA, summa cum laude, Recipient of the William G. McGowan School of Business Achievement Award for Marketing; Nicholas Scott Greenawalt, Bethlehem, PA, cum laude; Logan Gregory, Lake Ariel, PA; Ruland R. Hamad, Kingston, PA; Devland Patrick Heffron, Plymouth, PA, magna cum laude; Elizabeth Robin Herron, Pittston, PA; Calyn Manganiello, Wilkes-Barre, PA; Vincent Jay Maria, Wyoming, PA; Melvin Joseph Meyer, Jr., Larksville, PA, cum laude; Hannah Novakowski, Wyoming, PA, cum laude; Gabriella Mary Porchetta, South Plainfield, NJ, cum laude; Ryan Matthew Termini, Old Forge, PA, cum laude.